Kendimizi Nasıl Motive Etmeliyiz?

Kendimizi Nasıl Motive Etmeliyiz?

Spora başladınız, istikrarlı bir şekilde devam ettirmeyi istiyorsunuz ama bir şeyler sizi engelliyor gibi hissediyorsunuz. Endişelenmeye gerek yok. Sadece motive olmaya ihtiyacınız var. Peki kendinizi nasıl motive edebilirsiniz. İşte bunu başarmanın yolları:

Planlamanızı iyi yapın: Spor yapmak için gününü ve saatini önceden belirleyin ve bunu ajandanıza yazın. Mesela sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde planlarsanız, araya herhangi bir aktivite girme olasılığı az olur.

Küçük hedefler: Kendinize küçük hedefler belirleyin. En az 6 ile 22 haftalık olarak sınırlandırın. İlk hedefinize ulaştığınızda, ikinci hedefiniz hazır olsun.

Kararlılık: Bahaneler üretmeyi bırakın. Dünden önce bugün var, hemen simdi başlayın. Hiçbir sebep sizin sağlığınzdan önemli değil.

Spor için partner bulun: Kimi zaman canınız spor yapmak istemeyebilir ama bir partneriniz varsa, kendinizi ona sorumlu hissedersiniz. Motivasyon düşüklüğünüzü partnerinizle paylaşıp, ondan destek alabilirsiniz. Bu şekilde birbiriniz motive eder, beraber spor yapmak zevkli hale gelir.

Spor ile müzik: Sevdiğiniz şarkıları telefonunuza veya müzik çalarınıza önceden yükleyin ve spor yaparken dinleyin. Size daha çok enerji verecektir.

Spor kıyafetleri :Severek ve zevkle giyeceğiniz spor kıyafetleri alın.

Vücudunuzu tanıyın: Sadece ağırlığınızı değil, vücut ölçülerinizi de not alın ve 6 hafta arayla tekrar ölçün. Kilo kaybınız olmayabilir ama vücut ölçülerinizdeki değişikliği görünce mutlu olacaksınız.

Yeniden başlamaktan korkmayın :Motivasyon düşüklüğü yaşadığınızda, bu zamana kadar göstermiş olduğunuz performansı ve kararlılığınızı düşünün ve yeniden başlamaktan korkmayın. Çünkü başlangıçlar yapılmak için vardır.

Kendinizi ödüllendirin: Belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda kendinizi sevdiğiniz bir şeyle ödüllendirmekten çekinmeyin.

Kendinizi sevin :En önemlisi kendinizi sevin ve bunu kendiniz için yaptığınızı unutmayın! Çünkü bu sizin bedeniniz ve siz sağlıklı yaşamayı tercih ediyorsunuz!

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0