Daha iyi Karın Kasları için 5 Supplement

Daha iyi Karın Kasları için 5 Supplement

Yaz mevsimi zorlu çalışmanın ardından kaslarınızı çıkarttığınız ve gösterdiğiniz zamandır. Karın kaslarınız sadece hafif belirgin olmayacak; six pack kaslarının mükemmel görünümüne sahip olmak için bekliyor olacağız. Bu yazıda 5 kanıtlanmış supplement ve size nasıl yardımcı olacaklarını kısaca özetleyeceğiz. 

1. Protein Tozu

xpro whey protein tozu

Protein tozu yıl boyunca istifleyeceğiniz supplementlerden biridir. Kanıtlanmış birçok çalışma ile proteinin atletik performans üzerinde pozitif etkileri görülmüştür. Pozitif etkiler sadece performans üzerine değil ayrıca kas kuvvetlenmesi, kas hacminin artışı, kas gelişimi ve hatta yağ kaybı üzerine bir çok pozitif etkisi vardır.

Performans:

Performans arttıkça daha fazla egzersiz yapabilirsiniz. Daha zor ve artan egzersizler ile kas gelişimi ve yağ yakımı artacaktır.

Güçlenme:

Kuvvet artışları daha ağır ağırlıklar ile egzersiz yapmaya yardımcı olur. Ağır kaldırma, kas büyüklüğü ve kalp atışının dinlenmesi üzerinde olumlu etkisi vardır (Bazal Metabolizma Hızı)
Yüksek metabolizma hızı demek daha fazla kalori anlamına gelir. Daha fazla kalori ise yakacağınız ve kaybedeceğiniz yağ oranı anlamına gelir.

Kas Büyümesi ve Gelişimi:

Kas kalorinin fonksiyonunu gerektirir. Daha fazla kas daha rahat yağ yıkımı demektir. Protein kas kütlesinin artırır ve ayrıca kısıtlayıcı diyette kas gelişimine yardımcı olur. Sisteminizde yeterli miktarda protein varsa, istirahat sırasında bile yakılan genel kalorileri en üst düzeye çıkaracaksınız.

Yağ Kaybı:

Bireyler sağlıklı bir diyetle protein tozu kullanır ve rutin olarak egzersiz yaparlarsa basit bir diyet ile sıradan egzersiz programına göre daha fazla yağ kaybı yaşarlar.

-Hızlı sindirilecek protein tozu ( İzole Whey ), antrenman sonrası alınan protein sentezi için kritik öneme sahiptir.

Protein tozları kısıtlı zamanlarınızda ara öğün olarak tüketilebilecek mükemmel besin takviyesidir.

-Uyumadan önce yavaş sindirimi olan protein tozlarını (kazein) tüketmek uyurken gerekli aminoasitleri almanızı sağlar.

Tüm Protein Gruplarını İncelemek için Tıklayınız..

2. Yağ Yakıcılar

xpro l-carnitin 6000mgBu günlerde piyasada birçok çeşit yağ yakıcı bulunmakta, hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bulmak çok ta zor değil. En çok tercih edilen yağ yakıcılar içeriğinde l-carnitine içeren ürünlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken alacağınız ürünün servis başına mg değiridir. 1500-3000-6000 mg gibi miktarlar ürünün etkisini gösteren karnitin değerleridir.Bu tarz ürünlerin içeriğindeki vitamin ve kafein gibi eklentiler yağ yakımında metabolizmayı hızlandırarak sporculara daha da yardımcı olacaktır.

Karnitinin iki çeşit formu bulunmaktadır; L-Karnitin ve Asetil-L-Karnitin. Karnitin sağladığı yararlarından dolayı diyet yaparken uyguladığımız favori supplemenlerdendir çünkü bu ürünü kullandıktan sonra hem fiziksel hem de mental olarak amaca ulaşıldı gözlenmiştir.

Her iki form da, L-Karnitin ve Asetil-L-Karnitin, yağları kaslarınıza götürerek fiziksel olarak yardımcı olur, daha sonra bu yağlar egzersizlerinizde yakıt gibi kullanılarak yakılır.

Ayrıca her iki form da çalışırken kaslarınızdan toksin atılımı gözlenir bu sayede bir sonraki egzersizde yorgunluk hissi azalır ve daha çabuk iyileşme sağlanır.

Diyetlerde asıl amaç tüketilen karbonhidratın azalmasını sağlamaktır. Karbonhidrat alımını nasıl kesmiş olursanız olun, istediğiniz six pack kaslarına sahip olmak için bu adımı atmanız gerekecek. Six packslere ulaşmaktan vazgeçmeyerek ve birçok sporcunun yağ yakma konusunda en büyük yardımcısı olan bu besin takviyesini kullanarak sağladığı başarılı sonuçlar sayesinde yaza six packlerinizle girebilirsiniz.

Yağ yakımında son dönemlerde geliştirilen termojenik ürünler ise iç vücut sıcaklığınızı arttıracak bu sayede kalp atış hızınız artacak. Termojenik yağ yakıcı kullandığınızda vücudunuzun sıcaklığına maruz kalabilirsiniz. Kafein, yohimbe ve synephrine HCL termojenik yağ yakıcıların ana maddeleridir.

Yağ Yakıcı ürünleri incelemek İçin Tıklayınız


yağ yakmak

3. Yeşil Çay

Yeşil çay Asya kültüründe 1000 li tarihlerden bu yana kullanılıyor. Yeşil çay, idrarın boşaltılması ve yaraların iyileşmesi için ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde yeşil çay kullanmamız araştırmalar sayesinde birçok fayda sağladığını göstermiştir.

– Yeşil çay antioksidan seviyesini arttırıyor. Antioksidan serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller, hücrelere zarar veren doğal oluşan bileşikler / toksinlerdir. Vücut serbest radikaller üretebilir, ancak UV güneş ışığı ve sigara dumanı gibi çevresel faktörler artmış serbest radikal seviyesine katkıda bulunur. Yeşil çay tüketmek, antioksidan düzeylerinizi artıracak ve zararlı serbest radikallerle mücadele edecektir.

– Yeşil çay cildi ultraviyole (UV) ışık zararlarından korur.
Yaz, giysilerin minimumda olduğu ve güneşin dünyaya en yakın olduğu bir zamandır. Bu yüzden sadece UV ışığı daha güçlü değil, cildiniz de daha fazla açığa çıkarak zarar görüyor.

– Yeşil çay cildinizin güneşten hasar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır. ( Yeşil çay tüketmek güneşin herhangi bir şekilde yanmasını önlemez; Cilt hücresi hasarını önlemeye yardımcı olur. Lütfen güneşe maruz kalma konusunda gerekli önlemleri almaya dikkat edin. )

– Yeşil çay içerisinde yüksek miktarda kafein bulunur. Kafein, vücut sıcaklığını artırmak için kanıtlanmış bir uyarıcıdır daha fazla kalori yakılır ve daha fazla vücut yağının yakılmasına yol açar.

l-karnitin-nedir-ne-i%cc%87s%cc%a7e-yarar
4. CLA (Konjüge Linoleik Asit)

xpro cla

CLA, sığır ve süt ürünlerinde bulunan bir yağ asididir. Vücut yağ kaybı da dahil olmak üzere sağlık açısından birçok faydası vardır. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre, şimdiki tarım tekniklerimiz sığır eti ve süt ürünlerinde CLA miktarını düşürdü bu demektir ki takviye olarak kullanılan CLA’nın sağlığımız için kritik etken olacaktır.

CLA, vücut yağlarını enerji için yakmada yardımcı olur. CLA, yağ depolamaya müdahale eder ve ayrıca yağsız kas kütlesini artırdığı gösterilmiştir.

– Metabolizma hızını arttırıyor, buda daha çok kalori yakımını sağlıyor.

– Bağışıklık sistemine yardımcı, güçlü bağışıklık sistemi egzersizden sonra daha hızlı gelişimi sağlar.

– Düşük kolesterol.

– Göğüs kanseri risk seviyesini azaltır.

Tavsiye edilen doz: her öğünde ( kahvaltı, öğlen, akşam ) 1-3 gram.

5. Beta Alanin

bigjoy beta alanin 300gr

Beta alanin esansiyel olmayan amino asittir ve karnosinin üretilmesine yardımcı olur. Esansiyel değil yani vücut içinde üretilebiliyor. Karnosin hızlı kasılan kaslarda bulunur.
Ağırlık kaldıranların asıl görevi, hidrojen iyonlarını tamponlamaktır.
Kaslardaki çok fazla hidrojen iyonu, düşük pH seviyelerine veya asidik bir ortama yol açacaktır.
Bu asidik ortam, çalışırken hissettiğiniz yanma hissine “laktik asit” yol açacaktır. Kaslardaki laktik asit yorulmaya ve sonuçta kas hasarına neden olacaktır. Ayrıca, pH seviyeleri çok düşük olduğunda hem ATP hem de kalsiyum, kas performansında kritiktir, daha az etkilidir.

Daha yüksek seviyelerde karnosin, kaslarınızdaki asidik ortamı daha yüksek pH seviyelerine çıkarır. Düzenli olarak, karnosin düzeyleri daha yüksek olduğunda, daha fazla tekrar yapılabilir, yoğunluğu yüksek tutabilir ve yorgunluğu azaltabilirsiniz.

Neden karnosin almıyoruz? Karnosinin etkili sindirimi vücudumuz tarafından sağlanamıyor. Beta alanin sindirimi karnosine göre daha kolaydır.

Beta alanin daha uzun süre egzersiz yapmanızı sağlayacak bu sayede egzersiz sırasında daha çok kalori yakımı gerçekleşecek. Ayrıca daha yoğun egzersiz, daha fazla kas büyümesine neden olur ve bu da daha genel kalori yakılmasına yardım eder.

SONUÇ OLARAK

Yaza hazırlık takviye alımında eklemek zorunda olacağın 5 supplementı artık biliyorsunuz. Bu supplementleri düzenli beslenme ve egzersiz programıyla kullandığın zaman etkili sonuç alabileceğini SAKIN unutmayın.

Eğer diyet programı ve egzersiz programın olmazsa bu supplementler sizin için pek fazla işe yaramayacaktır.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0